برگزاری رویداد «زیباسازی فضای شهری توسط کودکان»

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

کار با سفال (نقاشی با لعاب + تولید کتیبه‌های نقش برجسته)

این رویداد از تاریخ ۱۹/۰۲/۹۶ الی ۲۲/۰۲/۹۶ در ۳ نقطه از شهر به صورت سیار، در شش سانس و با حضور بیش از ۴۰۰ کودک و ۲۵ مربی و تسهیلگر کودک برگزار گردید.
در این رویداد در مجموع حدود ۴۵۰ طرح توسط کودکان کار شد و قرار است در نهایت تعداد ۱۰ تابلو متشکل از طرح‌های نقاشی و نقش‌برجسته کودکان تولید و در دیواره‌های شهر به عنوان نماد هنر و خلاقیت کودکان و نماد شهر زرند (شهر کودکان) نصب گردد.


در طرح نقاشی با لعاب به جای استفاده از رنگ‌های معمولی، مداد و ماژیک، کودکان با استفاده از لعاب اقدام به نقاشی می‌نمودند، البته مربیان نکات فنی و ایمنی را پیشاپیش با کودکان در میان می‌گذاشتند.
در طرح نقش برجسته ابتدا گل رس مخصوص کاملا ورز داده شده و به‌وسیله قالب‌های چوبی به شکل مربع ضخیم در می‌آمدند. این خشت‌ها در ادامه در اختیار کودکان قرار گرفته و کودکان با استفاده از ابزارهایی که در اختیارشان گذاشته شده بود شروع به ایجاد طرح و برداشتن سطح خشت متناسب با طرح خود می‌نمودند. در این فرآیند اتفاقی که می‌افتاد عبور کودکان از فضای دوبعدی نقاشی به فضای سه‌بعدی طرح برجسته بود.
یکی از مزایای دیگر کار با سفال برای کودکان تقویت روابط اجتماعی آنان حین طرح سوالات، تعاملات آنان با یکدیگر و کمک گرفتن از مربیان بود.


طی بازدیدی که شهردار و ریاست آموزش و پرورش زرند در روز پنجشنبه از این طرح داشتند. رضایت  خود را از این برنامه ابراز داشتند و قول حمایت از برنامه‌های خلاق و پرمحتوا برای کودکان را دادند.


این طرح به همت پروژه «زرند، شهری برای کودکان»، شهرداری و آموزش و پرورش زرند و گالری سفال «ساج‌آوند» طراحی و اجرا شد.

پروژه «زرند، شهری برای کودکان» از همکاری همه دست‌اندرکاران این طرح، اساتید، تسهیلگران و مربیان (نیروهای داوطلب محلی) و مسئولین مدارس «شهدای فرهنگیان»، «استاد مطهری»، «دبستان پسرانه شاهد» و «پیش‌دبستانی قرآنی عتید» -که زیرساخت‌های خود را در خدمت این طرح قرار دادند، صمیمانه تشکر می‌نماید.

 

ارسال پاسخ
کارگاه آموزشی سفالگری برای مربیان پیش‌دبستانی و تسهیلگران برگزار شدجلسه هم‌اندیشی مسابقه کتابخوانی «خانواده دوستدار کتاب»
همه نظرات (2)
 • امیر علی
  ۰۹ خرداد ۱۳۹۶ در ۰۵:۰۵

  سلام چه برنامه جالبی از دوران دور سفال یکی از هنر های دست ایرانیان بوده که باعث دست ورزی و افزایش دقت و مهارت همراه با رشد […] ادامه مطلبسلام چه برنامه جالبی از دوران دور سفال یکی از هنر های دست ایرانیان بوده که باعث دست ورزی و افزایش دقت و مهارت همراه با رشد بهتر در زندگی روحی و جسمی انسان بوده زنده کردن این هنر برای کودکان نتیجه تحقیق زیادی است که انجام شده و نتیجه این تحقیقات افزایش رشد مغزی کودکان خواهد بود. مطالعه کمتر

  پاسخ
 • الهام
  ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۰۴:۳۸

  برنامه بسیار جالب بود از حضور همه در این برنامه متشکرم

  پاسخ

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *